Perspektywa, czyli: między badaniem historii a prymitywną propagandą

To Żyd, Abraham Segal. Całą jego rodzinę wymordowali Niemcy. Na strychu ukrywała go rodzina Skrobaczów. Na dole Skrobaczowie prowadzili sklep, a tuż nad głowami klientów przesiadywał całymi dniami przerażony żydowski nastolatek. Skoro nie mógł nawet myśleć o wychylaniu się z domu, logicznym jest, że polska rodzina musiała go też karmić.

Strych nad ruchliwym sklepem to nie najlepsze miejsce do przechowywania kogoś z wyrokiem śmierci nad głową, więc postanowiono znaleźć mu bezpieczniejsze miejsce. Segal – pod nowym nazwiskiem, jako Romek Kaliszewski – ukrywał się teraz u rodziny Cwynarów.

Cwynarowie nie pozbyli się ,,niewygodnego przybysza” nawet wtedy, kiedy ich sąsiadów (obie rodziny mieszkały we wsi Markowa), legendarną rodzinę Ulmów – Niemcy rozstrzelali za ukrywanie Żydów. Cwynarowie mogli na własne oczy zobaczyć zmasakrowane zwłoki Ulmów, w tym zastrzeloną półtoraroczną Marysię, a mimo to – nie zdecydowali się zrezygnować z pomocy. To już podchodzi pod jakiś niemieszczący się w głowie superheroizm, właściwie nie ma nawet odpowiedniego słowa, by opisać taką postawę.

Segal utrzymuje, że – nie licząc drobnostek – pomagały mu co najmniej cztery polskie rodziny. Segal dzięki ofiarności Polaków przeżył wojnę, założył własną rodzinę, często wizytuje w Polsce (czasem z dziećmi lub wnukami) i opowiada Polakom o bohaterstwie ich przodków.

Jan Tomasz Gross w wywiadzie dla amerykańskiej gazety: ,,Przeczytałem setki świadectw osób, które ocalały i nie przypominam sobie ani jednego, w którym autor nie opisywałby zdrady, zastraszania lub donosu ze strony polskich obywateli”.

Nie znalazłeś takiego świadectwa, czy NIE CHCIAŁEŚ znaleźć, panie ,,historyku”…?

2 thoughts on “Perspektywa, czyli: między badaniem historii a prymitywną propagandą”

  1. Sebastian napisał(a):

    To prawie socjopata, znaczy socjolog…

  2. ember11 napisał(a):

    A „Wirtualna Polska” wlasnie ochoczo pochwalila sie, ze zrobila wywiad z „panem historykiem” Grossem. Jak nisko trzeba upasc („WP”), zeby jeszcze po tym wszystkim co on naklamal na caly swiat o Polsce i Polakach traktowac go powaznie i przeprowadzac z nim wywiad?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *