Łamigłówka dla ambasady Izraela

Był sobie taki generał, August Emil Fieldorf. Bronił nasz kraj po napadzie bolszewików, potem walczył o wyzwolenie Polski z okupacji niemieckiej i sowieckiej. W listopadzie 1950, w ramach nagrody za walkę z okupantami, został… aresztowany przez UB.

Fieldorf był uosobieniem polskości, polskiej odwagi, niezłomności i miłości do ojczyzny. Władza ludowa nie mogła więc pozwolić, żeby ktoś taki funkcjonował w społeczeństwie.

Fieldorf wiedział jaki wyrok wydadzą sądowi bandyci, wycierający sobie czerwone mordy słowem ,,prawo”. Żonie Janinie przykazał: ,,Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego”.

Jego ojciec, Andrzej, nie zamierzał jednak zważać na synowskie ,,kaprysy” i dla ratowania życia syna postanowił ukorzyć się przed Bierutem, pisząc: ,,Jestem starcem, liczącym 87 lat życia, emerytowanym maszynistą kolejowym, pochodzenia czysto robotniczego. W okresie okupacji straciłem syna Jana, lotnika, który został zamordowany w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Żona moja Agnieszka zmarła w roku 1941, do czego przyczyniła się sytuacja i losy aresztowanego przez hitlerowców syna. Obecna wiadomość o groźbie śmierci, która zawisła nad głową drugiego z mych dzieci, jest z kolei dla mnie ciosem już nie do zniesienia. Zwracam się tedy, ja, zgrzybiały starzec, do Dostojnego Obywatela Prezydenta z najgorętszą prośbą ojcowskiego serca, o skorzystanie z konstytucyjnego prawa łaski w stosunku do mego syna”.

Bierut się jednak – jak na sowieckiego pachołka przystało – nie przejął. Wykonać wyrok, towarzysze.

Wniosek o trzymanie Fieldorfa w ubeckiej katowni na Mokotowie zgłosił jeden z najsłynniejszych ubeckich katów, Józef Różański, znany z torturowania więźniów, zwłaszcza politycznych. Uniszewski: ,,Jest absolutnie bezsporne, że Różański sam bił do krwi, tolerował bicie i podżegał do niego podwładnych mu funkcjonariuszy, bijąc w ich obecności. Jego istotną umiejętnością „zawodową” było psychiczne dręczenie ludzi w śledztwie i wydostawanie od nich tą drogą informacji, często fałszywych, których wcześniej nie podaliby nawet podczas tortur w katowniach gestapo”.

Wersja historyka Wiesława Wysockiego: ,,Generała powieszono, znęcano się nad nim jeszcze wcześniej, dlatego że chciano go upokorzyć, chciano żeby wysłuchał wyroku na kolanach. Opierał się, to go skatowano, połamano mu kości i powieszono”.

Prokuratorem Wojskowym była w tej sprawie Helena Wolińska. Prokuratorem Generalnym – Benjamin Wejsblach. Sędzią orzekającym wyrok śmierci w Sądzie Wojewódzkim – Maria Gurowska. Sędziami orzekającymi wyrok śmierci w Sądzie Najwyższym – Emil Merz, Gustaw Auscaler i Igor Andrejew. Dyrektorem Departamentu Śledczego MBP, nakazującym osadzić generała Fieldorfa w ubeckim więzieniu celem wydobywania zeznań torturami – Józef Różański.

A teraz zadanie dla pani ambasador Izraela. Proszę powpisywać powyższe nazwiska (pomijając mającego rosyjskie korzenie Andrejewa) w Google i sprawdzić – na przykład na wikipedii – ich pochodzenie. Jedno nazwisko po drugim.

6 thoughts on “Łamigłówka dla ambasady Izraela”

 1. Sebastian Kwiatkowski napisał(a):

  Puściłem dalej w internet, zobaczymy jak się przyjmie. Kogo zaboli prawda.

 2. Zdzisław napisał(a):

  Fieldorf – żydowskie nazwisko, uroda – żydowska. Czy on był Żydem?

  1. Zbiiig napisał(a):

   W pierwszej kolejności był Polakiem, walczył i oddał życie za wolną, sprawiedliwą Polskę.

 3. Janush napisał(a):

  To może jeszcze dodać kto był wtedy ministrem sprawiedliwości ?

 4. malgosia napisał(a):

  Właśnie. Trzeba oddawać prawdę. dość narracji, o polskich obozach śmierci. Dosś nazwy: naziści, faszyści. Zacznijmy nazywać rzeczy po imieniu; Niemcy. Mam znajomych, których rodziny z narażeniem życia ratowali rodziny żydowskie, które po wojnie nie bardzo pamiętały komu zawdzięczają życie. Mimo wysokich stanowisk w aparcie komunistycznym, nie chciały pomóc żołnierzom – wrogom narodu. Znam tez żydów sprawiedliwych. Bylam w Yad Vashem. rosnie tam wiele drzew, które posadzono dla sprawiedliwych wsrod narodow swiata. Posadzone dla Polakow rowniez.
  Badzmy obiektywni. My Polacy mamy swiadomosc ze nie wszyscy byli krystaliczni. ale nie my jestesmy mordercami z niemieckich obozow smierci. Tak nie moze byc. Pan Gross to populista i hipokryta wyjatowo pazerny na kase.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *